جستجو
فیلترها
Close

SPF ضدآفتاب چیست؟

در سال های اخیر همه مردم به اهمیت محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید پی برده اند. اگر از پوست در مقابل این اشعه محافظت نشود، می تواند منجر به بروز انواع سرطان های پوست گردد. یکی از آسان ترین راه ها برای محافظت از پوست استفاده از کرم ضدآفتاب است. به علاوه با استفاده از کلاه، عینک و موارد دیگر نیز می توانید از زیان های آفتاب بکاهید.

 
یکی از ویژگی های کرم ضدآفتاب، شماره spf آن است. به دلیل اهمیت این ویژگی در کرم های ضدآفتاب قصد داریم در ادامه جزییات بیشتری را بررسی کنیم که spf ضدآفتاب چیست.
SPF ضدآفتاب
در پاسخ به این سوال که spf ضدآفتاب چیست، باید بگوییم spf یک معیار اندازه گیری علمی برای میزان قدرت ضدآفتاب در محافظت از پوست است. به طور مثال اگر شما از spf شماره 30 استفاده کنید، این ضدآفتاب در مقابل یک ضدآفتاب بدون spf 30 برابر قدرت بیشتری برای محافظت از پوست شما خواهد داشت.
از طرفی هرچه عدد spf بیشتر باشد، به محافظت بیشتر از پوست شما کمک خواهد کرد. به همین دلیل هم هست که کرم های با spf بیشتر قیمت های بیشتری دارند.
حفاظت پایین در کرم های ضدآفتاب با عدد spf 15 و حفاظت متوسط در ضدآفتاب با spf بین 15 تا 29 است. اگر به دنبال محافظت عالی و در بیشترین حد ممکن هستید باید به دنبال spf های بین 30 تا 49 باشید.
تفاوت spf و ضدآفتاب چیست؟
برخی از افراد ممکن است ضدآفتاب را با spf اشتباه بگیرند و از آن ها به عنوان اصطلاحاتی تقریباً قابل تعویض استفاده کنند. در حالی که بین این دو تفاوت وجود دارد.
کرم ضد آفتاب لوسیون یا کرمی با فرمول ساده است که به پوست خود می زنید. این کرم بی خطر ترین و بی عوارض ترین محصولی است که می توانید از آن استفاده کنید.
spf معیاری عددی است که با دقت اندازه گیری شده و به فرمول ضدآفتاب اضافه می شود تا سطح حفاظت UVB آن را توصیف و ضدآفتاب را در برابر بسیاری از اشعه های مضر مقاوم کند. در واقع در پاسخ به این سوال که spf ضدآفتاب چیست؟ باید بگوییم این معیار توصیف کننده میزان قدرت ضدآفتاب شما است.
طیف spf چیست و چگونه کار می کند؟
spf با دقت محاسباتی بالا به ضدآفتاب اضافه می شود تا سطح حفاظت ضدآفتاب در برابر اشعه های UVB و UVA افزایش دهد. UVB باعث سوزش پوست شده، در حالی که UVA باعث پیری پوست و عارضه های دیگر مانند چین و چروک، از دست دادن کلاژن و ایجاد لکه های قهوه ای در پوست می شود.
ما در موارد فوق سعی کردیم به سوال شما مبنی بر اینکه spf ضدآفتاب چیست، پاسخ دهیم. حال در این قسمت قصد داریم به این سوال بپردازیم که spf چگونه کار می کند.
spf کار خود را به دو طریق انجام می دهد. برخی از انواع ضدآفتاب مسیر اشعه خورشید را با یک پوشش مات روی پوست مسدود می کنند که به آن ها ضدآفتاب فیزیکی می گویند. نوع دیگری از ضدآفتاب ها با ایجاد یک واکنش شیمیایی تاثیرات نور خورشید را کنترل می کنند؛ در نتیجه اشعه ماوراء بنفش جذب و به نوع دیگری از انرژی تبدیل می شود. این نوع ضدآفتاب ها ضدآفتاب های شیمیایی هستند. درک نحوه عملکرد spf می تواند به شما در تشخیص تفاوت بین دو نوع مختلف ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی کمک کند.
کرم های ضدآفتاب شیمیایی و فیزیکی
در حال حاضر انواع مختلفی از کرم های ضدآفتاب شیمیایی و فیزیکی وجود دارد که در ادامه تفاوت آن ها را بررسی خواهیم کرد. اصلی ترین تفاوت این دو کرم مربوط به ترکیبات آن ها می شود. در ضدآفتاب های فیزیکی موادی همچون دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی وجود دارد. عملکرد این مواد باعث مسدود شدن و پراکندگی اشعه ماوراء بنفش می شود. این ضدآفتاب ها با ایجاد رنگ سفید یا خاکستری روی پوست، شناخته می شوند. کرم های ضدآفتاب شیمیایی به دلیل داشتن موادی همچون آووبنزون و اکتی سالات می توانند اشعه ماوراء بنفش را جذب نمایند.
 
میزان استفاده از کرم ضدآفتاب چقدر است؟
برای اینکه از مزایای کرم ضدآفتاب برخوردار شوید، باید از آن به اندازه کافی استفاده نمایید. کارشناسان می گویند میزان استاندارد استفاده از کرم ضدآفتاب، برای هر سانتی متر مربع دو میلی گرم است که برای کل صورت به اندازه شش قاشق چای خوری است. البته بسیاری از افراد مقدار کمتری را استفاده می کنند. به علاوه ضدآفتاب هر 2 ساعت یک بار نیز باید ترمیم شود.
انصراف از نظر
آرشیو بلاگ