جستجو
فیلترها
Close

10 راز برای داشتن پوست سالمتر

همیشه داشتن پوستی سالم در طی دهه های مختلف زندگی دغدغه ای است که ما را بر آن میدارد که در پی شیوه های زندگی همراه با سلامتی و زیبایی باشیم. در اینجا ده مورد از نکات ضرورتی که توجه به آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است را بررسی می کنیم.

1- ضدآفتاب را فراموش نکنید
حتی اگر برای زمان کوتاهی از خانه خارج میشوید. حتما از یک ضد آفتاب مناسب پوستتان را استفاده کنید. ضدآفتاب در دسترس ترین وسیله به چشمه جوانی پوست است.
ضدآفتاب خوب مناسب واقعا پیری پوست را کند میکند. همچنین به جلوگیری از ایجاد سرطان پوست کمک میکند.
اما در انتخاب ضد آفتابتون دقت به خرج بدین و با مشورت پزشک و کارشناس پوست ضد آفتابی انتخاب کنید که در برابر طیف گسترده اشعه خورشید مثلا spf 30 (یا بالاتر) و آب مقاوم باشد.
راستی لازمه بدونید که محافظت از پوست نوزادان در برابر آفتاب بسیار مهم است اما آکادمی پوست آمریکا توصیه میکند از ضد آفتاب تنها برای کودکان 6 ماه و یا بالاتر استفاده کنید.

2- سیگار نکش!

سیگار یک وسیله زودپز برای پیری پوست شماست. اگر سیگار بکشید زخم هایتان نیز برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین تحقیقات نشان میدهد که برخی از بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس (psoriasis) و هیدردنیت سوپوراتیوا hidradenitis suppurativa را بدتر میکند.

3- حواست به پوستت باشه!

پوست خود را از نظر سرطان پوست بررسی کنید خودآزمایی پوست میتواند به شما به یافتن به موقع سرطان پوست و درمان بسیار سریع آن کمک کند. اگر متوجه نقطه ای یا لک روی پوستتان شُدید یا خارش یا خونریزی و یا هر تغییر غیر عادی دیگری را مشاهده کردین همین الان برای مراجعه به یک متخصص پوست قرار ملاقات بگیرید.

4– از محصولات برنزه استفاده کنید!

اگر علاقه مند به پوست برنزه هستین از محصولات برنزه استفاده کنید. زمانی که شما از آفتاب یا دستگاه سولاریوم استفاده می کنید، پوستتان را سریعتر پیر می کنید همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهید. استفاده از محصولات برنزه کننده می تواند یک پوست برنزه دلخواه بدون خطر به شما بدهد همچنین برای حفظ سلامتی پوست برنزه تان در برابر آفتاب حتما از یک محافظت کننده خوب استفاده کنید.

5- پوست خود را بشناسید!

از محصولات پوستی استفاده کنید که مناسب پوست شماست.

نوع پوست شما چیست؟

چرب، خشک، طبیعی، مختلط و یا حساس است؟

حال پوستتان چطور است؟

پوست خود را بشناسید و از محصولات مراقبت پوستی که برای تامین نیازهای پوستی شما تهیه شده است استفاده کنید این محصولات به پوست شما کمک می کند تا بهترین حالت و احساس را داشته باشد.

6- خراشیدن پوست ممنوع!

اگر به شدت عرق کرده اید یا دچار آکنه شدید روی پوستتان شده اید، شاید بهترین و طبیعی ترین روش خراشیدن و مالش پوست به نظر برسد. لطفا این کار را نکنید در برابر خراشیدن پوستتان مقاومت کنید. هرگونه خراشیدن و مالش غیرطبیعی باعث تحریک پوست شما می شود و هر گونه بیماری پوستی از جمله آکنه را بدتر می کند.

 

7- صورت خود را بشویید!

صورت خود را هنگام بیدار شدن از خواب، قبل از خواب و بعد از عرق کردن شدید حتما بشویید چون شستن صورت هنگام بیدار شدن، باعث پاک شدن کثیفی و باکتری هایی می شوند که هنگام خواب بر روی صورت شما نشسته اند. قبل از خواب هم آرایش و گریم روزانه تان، دود و خاک نشسته بر روی پوستتان را پاک کنید.

 

8- صورت خود را به آرامی بشوئید!

پاکسازی ملایم به پوستتان کمک می کند تا در بهترین حالت ممکن باشید. برای پاکسازی آرام صورتتان، ابتدا صورت خود را با آب ولرم مرطوب کنید سپس از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید و با استفاده از انگشتان خود، پاک کننده را با حرکت دایره ای بر روی پوست صورت خود بکار ببرید بعد از آن پاک کننده را کاملا از صورت خود پاک کنید و صورت خود را به آرامی با یک حوله تمییز خشک کنید.

9- استرس کمتر!

پیدا کردن را های درست برای کنترل استرس می تواند به پوست شما نیز کمک کند. برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و درماتیت آتوپیک (اگزما) اغلب برای اولین بار وقتی شخص احساس استرس می کند ظاهر می شود استرس همچنین می تواند باعث تشدید بسیاری از بیماری های پوستی از جمله آکنه، اگزما، پسوریازیس و روزاسه شود.

10-به متخصص پوست مراجعه کنید!

اگر مورد نگران کننده مربوط به پوست خود مشاهده کردید حتما از یک متخصص پوست مشاوره بگیرید. وقتی صحبت از پوستمان می شود، متخصصان پوست تنها افراد خُبره پوست هستند. این پزشکان هزاران بیماری پوستی را تشخیص می دهند و درمان می کنند. همچنین شما با خیالی راحت می توانید از کمک این متخصصان جهت جوانسازی و مراقبت از پوستتان استفاده کنید.

 

انصراف از نظر
آرشیو بلاگ